55" Hisense A6Q LED 4K Hdr Smart TV with Freely - 55A6QTUK, Black
Hisense
Share
Best price incl. delivery
Ao.com
Ao.com7.00 delivery
Go to store
8 stores
Screen55"
BrandHisense
EAN6942351416205
Compare prices
Ao.com
Best price
incl. delivery
Go to store
Laptopsdirect.co.uk
Laptopsdirect.co.uk
incl. delivery
ComputersDeal
ComputersDeal
PcNova.co.uk
PcNova.co.uk
GamingKit
GamingKit
About this product
Hisense 55" E6QTUK 4K Ultra HD Smart TV with Freely. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Direct-LED. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
EqualizerY
Audio decodersDTS Virtual:X,DTS:X,Dolby AC4,Dolby MS12
RMS rated power20 W
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
AC input voltage100 - 240 V
Power supply typeInternal
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (HDR) per 1000 hours100 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours64 kWh
Design
Stand colourBlack
VESA mountingY
Product colourBlack
Housing materialMetal,Plastic
Panel mounting interface400 x 300 mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Ao.com · 6 May 2026
Highest Price
Quzo · 29 Apr 2026
Recent Price Changes
Quzo·12 May
Quzo·11 May
Quzo·9 May
Quzo·8 May
Currys.co.uk·7 May
Ao.com·7 May
Quzo·7 May
Quzo·6 May
Quzo·5 May
Currys.co.uk·3 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for 55" Hisense A6Q LED 4K Hdr Smart TV with Freely - 55A6QTUK, Black?
How many stores sell 55" Hisense A6Q LED 4K Hdr Smart TV with Freely - 55A6QTUK, Black?
We compare prices from 8 different UK stores to help you find the best deal for 55" Hisense A6Q LED 4K Hdr Smart TV with Freely - 55A6QTUK, Black.
Does 55" Hisense A6Q LED 4K Hdr Smart TV with Freely - 55A6QTUK, Black come with free delivery?
Yes! 5 of our partner stores offer free delivery on 55" Hisense A6Q LED 4K Hdr Smart TV with Freely - 55A6QTUK, Black.
What is the price range for 55" Hisense A6Q LED 4K Hdr Smart TV with Freely - 55A6QTUK, Black?