55" LG B5 OLED AI 4K Hdr Smart TV 2025 - OLED55B56LA, Black,Brown
LG
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Sonicdirect.co.uk
Sonicdirect.co.ukFree delivery
Go to store
5 stores
Screen55"
BrandLG
EAN8806096354063
Compare prices
Sonicdirect.co.uk
Best price
incl. delivery
Go to store
Ao.com
Ao.com
incl. delivery
Argos
Argos
Currys.co.uk
Currys.co.uk
GtechPro
GtechPro
About this product
LG OLED55B56LA.AEK. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: OLED Motion, Response time: 0.1 ms, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
Audio decodersDolby Atmos
RMS rated power20 W
Number of speakers2
TV Sound Mode ShareY
Audio output channels2.0 channels
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)92 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy consumption (HDR) per 1000 hours167 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours92 kWh
Design
VESA mountingY
Product colourBlack
Introduction year2025
Panel mounting interface300 x 200 mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Sonicdirect.co.uk · 13 May 2026
Highest Price
GtechPro · 28 Apr 2026
Recent Price Changes
Currys.co.uk·10 May
Ao.com·9 May
Argos·9 May
Ao.com·3 May
Ao.com·30 Apr
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for 55" LG B5 OLED AI 4K Hdr Smart TV 2025 - OLED55B56LA, Black,Brown?
How many stores sell 55" LG B5 OLED AI 4K Hdr Smart TV 2025 - OLED55B56LA, Black,Brown?
We compare prices from 5 different UK stores to help you find the best deal for 55" LG B5 OLED AI 4K Hdr Smart TV 2025 - OLED55B56LA, Black,Brown.
Does 55" LG B5 OLED AI 4K Hdr Smart TV 2025 - OLED55B56LA, Black,Brown come with free delivery?
Yes! 3 of our partner stores offer free delivery on 55" LG B5 OLED AI 4K Hdr Smart TV 2025 - OLED55B56LA, Black,Brown.
What is the price range for 55" LG B5 OLED AI 4K Hdr Smart TV 2025 - OLED55B56LA, Black,Brown?