65" Samsung S85F OLED 4K Vision AI Smart TV 2025 - QE65S85F, Black
Samsung
Share
Best price incl. delivery
Samsung.com
Samsung.com5.99 delivery
Go to store
3 stores
Screen65"
BrandSamsung
EAN8806095994611
Compare prices
Samsung.com
Best price
incl. delivery
Go to store
Ao.com
Ao.com
incl. delivery
Currys.co.uk
Currys.co.uk
About this product
Samsung QE65S85FAEXXU. Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator. Digital signal format system: DVB-T2, DVB-C, DVB-S2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
Q-SymphonyY
Sound modesAdaptive Sound Pro,Surround
Audio systemDolby Atmos
Adaptive soundY
Audio decodersDolby Atmos
RMS rated power20 W
Audio output channels2.0 channels
Audio pre-selection descriptorY
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
AC input voltage220-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy saving modeY
Power consumption (max)320 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)98 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy consumption (HDR) per 1000 hours164 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours98 kWh
Design
Bezel type4 Bezel-less
Colour nameGraphite Black
Feet colourBlack
Stand colourBlack
VESA mountingY
Product colourBlack
Introduction year2025
Security update term31 DECEMBER 2030
Mini wall mount supportN
Panel mounting interface300 x 200 mm
Slim fit wall mount supportY
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Argos · 13 May 2026
Highest Price
Currys.co.uk · 28 Apr 2026
No price changes recorded yet — we’ll show changes here as prices move.
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for 65" Samsung S85F OLED 4K Vision AI Smart TV 2025 - QE65S85F, Black?
How many stores sell 65" Samsung S85F OLED 4K Vision AI Smart TV 2025 - QE65S85F, Black?
We compare prices from 3 different UK stores to help you find the best deal for 65" Samsung S85F OLED 4K Vision AI Smart TV 2025 - QE65S85F, Black.