65" Samsung S90F OLED Glare Free 4K Vision AI Smart TV 2025 - QE65S90F, Black
Samsung
Share
Best price incl. delivery — 2 stores
Free delivery included
ComputersDeal
ComputersDealFree delivery
Go to store
PcNova.co.uk
PcNova.co.ukFree delivery
Go to store
9 stores
Screen65"
BrandSamsung
EAN8806097097884
Compare prices
ComputersDeal
Best price
incl. delivery
PcNova.co.uk
Best price
incl. delivery
Sonicdirect.co.uk
Sonicdirect.co.uk
GamingKit
GamingKit
Appliancecity.co.uk
Appliancecity.co.uk
About this product
Samsung 65" OLED S90F 4K Vision AI Smart TV (2025). Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-T2, DVB-C, DVB-S2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
Audio decodersDolby Atmos
RMS rated power40 W
Audio output channels2.1 channels
Audio pre-selection descriptorY
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
AC input voltage220-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy saving modeY
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (max)420 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)89 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy consumption (HDR) per 1000 hours204 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours89 kWh
Design
Bezel type4 Bezel-less
Stand typeCenter stand
Stand colourSilver
VESA mountingY
Product colourBlack
Introduction year2025
Security update term31 DECEMBER 2030
Panel mounting interface300 x 200 mm
Slim fit wall mount supportY
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
PcNova.co.uk · 12 May 2026
Highest Price
Quzo · 5 May 2026
Recent Price Changes
GamingKit·10 May
ComputersDeal·9 May
PcNova.co.uk·9 May
ComputersDeal·8 May
PcNova.co.uk·8 May
GamingKit·8 May
PcNova.co.uk·7 May
Quzo·5 May
GamingKit·1 May
ComputersDeal·30 Apr
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for 65" Samsung S90F OLED Glare Free 4K Vision AI Smart TV 2025 - QE65S90F, Black?
How many stores sell 65" Samsung S90F OLED Glare Free 4K Vision AI Smart TV 2025 - QE65S90F, Black?
We compare prices from 9 different UK stores to help you find the best deal for 65" Samsung S90F OLED Glare Free 4K Vision AI Smart TV 2025 - QE65S90F, Black.
Does 65" Samsung S90F OLED Glare Free 4K Vision AI Smart TV 2025 - QE65S90F, Black come with free delivery?
Yes! 6 of our partner stores offer free delivery on 65" Samsung S90F OLED Glare Free 4K Vision AI Smart TV 2025 - QE65S90F, Black.
What is the price range for 65" Samsung S90F OLED Glare Free 4K Vision AI Smart TV 2025 - QE65S90F, Black?