Aoc Q27G42XNE Quad HD 27" Wled Gaming Monitor - Black,Red
AOC
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Currys.co.uk
Currys.co.ukFree delivery
Go to store
5 stores
Screen27"
BrandAOC
EAN4038986642613
Compare prices
Currys.co.uk
Best price
incl. delivery
Go to store
Box.co.uk
Box.co.uk
incl. delivery
Laptop Outlet
Laptop Outlet
Back to the Office
Back to the Office
Quzo
Quzo
About this product
AOC G4 Q27G42XNE. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting. Product colour: Black, Red
Specifications
Power
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)27 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (HDR) per 1000 hours34 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Design
Product colourBlack,Red
Detachable standY
Frameless designY
Front bezel colourBlack
Market positioningGaming
Display
HD typeQuad HD
Panel typeFast VA
TouchscreenN
Screen shapeFlat screen
LED backlightY
Pixel density108.7 ppi
Response time1 ms
Backlight typeW-LED
DCI-P3 coverage93.1 %
Display diagonal27 "
Anti-glare screenY
Adobe RGB coverage89.2 %
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display technologyLED
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
Response time (MPRT)0.5 ms
Viewing angle, vertical178 °
sRGB coverage (typical)127.8 %
Contrast ratio (typical)5000:1
Display diagonal (metric)68.58 cm
Display number of colours16.7 million colours
Viewing angle, horizontal178 °
Digital vertical frequency48 - 180 Hz
Digital horizontal frequency30 - 270 kHz
Display brightness (typical)300 cd/m²
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
High Dynamic Range (HDR) supportedY
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Box.co.uk · 8 May 2026
Highest Price
Quzo · 5 May 2026
Recent Price Changes
Laptop Outlet·9 May
Box.co.uk·9 May
Quzo·5 May
Argos·2 May
Quzo·1 May
Laptop Outlet·1 May
Box.co.uk·1 May
Quzo·30 Apr
Back to the Office·30 Apr
Quzo·29 Apr
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Aoc Q27G42XNE Quad HD 27" Wled Gaming Monitor - Black,Red?
How many stores sell Aoc Q27G42XNE Quad HD 27" Wled Gaming Monitor - Black,Red?
We compare prices from 5 different UK stores to help you find the best deal for Aoc Q27G42XNE Quad HD 27" Wled Gaming Monitor - Black,Red.
Does Aoc Q27G42XNE Quad HD 27" Wled Gaming Monitor - Black,Red come with free delivery?
Yes! 3 of our partner stores offer free delivery on Aoc Q27G42XNE Quad HD 27" Wled Gaming Monitor - Black,Red.
What is the price range for Aoc Q27G42XNE Quad HD 27" Wled Gaming Monitor - Black,Red?