Asus ProArt Display PA27UCX-K 27-Inch 4K Hdr Monitor
Asus
Share
Best price incl. delivery — 2 stores
Free delivery included
Box.co.uk
Box.co.ukFree delivery
Go to store
Laptop Outlet
Laptop OutletFree delivery
Go to store
4 stores
BrandAsus
EAN4718017463317
Compare prices
Box.co.uk
Best price
incl. delivery
Laptop Outlet
Best price
incl. delivery
Back to the Office
Back to the Office
Parkcameras.com
Parkcameras.com
About this product
ASUS ProArt PA27UCX-K. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Display surface: Matt, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Specifications
Power
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)35.9 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours43 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours36 kWh
Design
Feet colourBlack
Product colourBlack
Market positioningGraphics design
Display
DDC/CIY
HD type4K Ultra HD
Panel typeIPS
Pixel pitch0.155 x 0.155 mm
TouchscreenN
Screen shapeFlat screen
Response time5 ms
Display surfaceMatt
Display diagonal27 "
Adobe RGB coverage99.5 %
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLED
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate144 Hz
Viewable size, vertical335.34 mm
Viewing angle, vertical178 °
sRGB coverage (typical)100 %
Contrast ratio (dynamic)1000000:1
Contrast ratio (typical)1000:1
Display number of colours1.073 billion colours
Viewable size, horizontal596.16 mm
Viewing angle, horizontal178 °
Digital vertical frequency30 - 60 Hz
Digital horizontal frequency40 - 144 kHz