Asus Rog Strix XG27AQDPG Quad HD 27" QD-OLED Gaming Monitor - Black
Asus
Share
Best price incl. delivery — 4 stores
Free delivery included
Ao.com
Ao.comFree delivery
Go to store
Box.co.uk
Box.co.ukFree delivery
Go to store
Currys.co.uk
Currys.co.ukFree delivery
Laptop Outlet
Laptop OutletFree delivery
9 stores
Screen27"
BrandAsus
EAN4711636032605
Compare prices
Ao.com
Best price
incl. delivery
Box.co.uk
Best price
incl. delivery
Currys.co.uk
Laptop Outlet
Quzo
Quzo
About this product
ASUS XG27AQDPG. Display diagonal: 67.3 cm (26.5"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Wide Quad HD, Display technology: QD-OLED, Response time: 0.03 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Specifications
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (typical)65 W
Energy efficiency class (HDR)F
Energy efficiency class (SDR)F
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours25 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours24 kWh
Design
Product colourBlack
Detachable standY
Market positioningGaming
Display
HD typeWide Quad HD
Panel typeOLED
Pixel pitch0.229 x 0.229 mm
TouchscreenN
Screen shapeFlat screen
Response time0.03 ms
DCI-P3 coverage99 %
Display diagonal26.5 "
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display technologyQD-OLED
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate500 Hz
Colour gamut standardDCI-P3,sRGB
Viewable size, vertical333.72 mm
Viewing angle, vertical178 °
sRGB coverage (typical)145 %
Contrast ratio (typical)1500000:1
Display brightness (peak)1000 cd/m²
Display diagonal (metric)68 cm
Display number of colours1.073 billion colours
Viewable size, horizontal590.42 mm
Viewing angle, horizontal178 °
Digital vertical frequency48 - 500 Hz
Digital horizontal frequency26 - 935 kHz
Display brightness (typical)300 cd/m²
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
High Dynamic Range (HDR) supportedY
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Laptop Outlet · 28 Apr 2026
Highest Price
GamingKit · 29 Apr 2026
Recent Price Changes
Currys.co.uk·9 May
Quzo·9 May
Currys.co.uk·8 May
Ao.com·8 May
Quzo·8 May
Laptop Outlet·7 May
Box.co.uk·7 May
Ao.com·6 May
Quzo·5 May
Laptop Outlet·5 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Asus Rog Strix XG27AQDPG Quad HD 27" QD-OLED Gaming Monitor - Black?
How many stores sell Asus Rog Strix XG27AQDPG Quad HD 27" QD-OLED Gaming Monitor - Black?
We compare prices from 9 different UK stores to help you find the best deal for Asus Rog Strix XG27AQDPG Quad HD 27" QD-OLED Gaming Monitor - Black.
Does Asus Rog Strix XG27AQDPG Quad HD 27" QD-OLED Gaming Monitor - Black come with free delivery?
Yes! 9 of our partner stores offer free delivery on Asus Rog Strix XG27AQDPG Quad HD 27" QD-OLED Gaming Monitor - Black.
What is the price range for Asus Rog Strix XG27AQDPG Quad HD 27" QD-OLED Gaming Monitor - Black?