Coreplus - CORDCD182 DCD182 Diamond Dry Core Drill Bit 182mm CORDCD182
COREPLUS
Manomano.co.uk
Manomano.co.ukFree delivery
Go to store
6 stores
BrandCOREPLUS
EAN5028485215424
Go to store
BP Tools UK
BP Tools UK
About this product
General description The CorePlus Diamond Dry Core Drill Bit (182mm) provides a smooth drilling experience, designed for efficiency and durability. Its innovative features ensure effective performance in various drilling applications. Technical specifications Diameter: 182mm Diamond segment thickness: 8mm Thread type: 1/2in BSP Compatibility and accessories Compatible with standard core drilling machines and accessories 22mm and 28mm variants have a 10mm Hex Shank and do not require an arbor accessory Usage Ideal for dry core drilling applications Designed for fast cutting action and efficient debris clearance
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Manomano.co.uk · 13 May 2026
Highest Price
Debenhams.com · 28 Apr 2026
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Coreplus - CORDCD182 DCD182 Diamond Dry Core Drill Bit 182mm CORDCD182?
How many stores sell Coreplus - CORDCD182 DCD182 Diamond Dry Core Drill Bit 182mm CORDCD182?
We compare prices from 6 different UK stores to help you find the best deal for Coreplus - CORDCD182 DCD182 Diamond Dry Core Drill Bit 182mm CORDCD182.
Does Coreplus - CORDCD182 DCD182 Diamond Dry Core Drill Bit 182mm CORDCD182 come with free delivery?
Yes! 3 of our partner stores offer free delivery on Coreplus - CORDCD182 DCD182 Diamond Dry Core Drill Bit 182mm CORDCD182.
What is the price range for Coreplus - CORDCD182 DCD182 Diamond Dry Core Drill Bit 182mm CORDCD182?