Dormer P8139.6X6.0 Solid Carbide Rotary Burr Bright Pointed Tree 9...
Dormer
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Manomano.co.uk
Manomano.co.ukFree delivery
Go to store
4 stores
BrandDormer
EAN7320760687987
Compare prices
Manomano.co.uk
Best price
incl. delivery
Go to store
Rapidonline.com
Rapidonline.com
incl. delivery
Tooled Up
Tooled Up
Tooled-up.com
Tooled-up.com
About this product
Solid Carbide Bright Rotary Burr Pointed Tree 12.7 x 6mm - Dormer P8139.6X6.0, The Dormer P813 Solid Carbide Rotary Burr Bright with pointed tree ball nose geometry for skip flute grinding and increased strength at the centre. With a reduced chance of swarf congestion and improved cutting action closer to the centre. Produces double cuts, making it a good first choice for general machining. With an improved ease of control, increased metal removal rate and breaks swarf into manageable pieces. They have toughened and hardened steel shanks that provide rigidity and strength. This prevents bending and reduces vibrations for an improved tool life. Ground to h6 (Carbide) and h7 (Steel). Excellent impact strength that is able to withstand high forces and to withstand higher temperature without failing. Special brazing elements provide excellent braze strength.The Dormer Solid Carbide Bright Rotary Burr Pointed Tree has the following specification: Diameter: 9.6mm.Shank Diamter: 6mm.Working Length: 19mm.Overall Length: 64mm. Dormer P8139.6X6.0 Solid Carbide Rotary Burr Bright Pointed Tree 9.6 x 6mm