Faithfull FAIPLB80SHUT Brass Shutter Padlock 80mm
Faithfull
Manomano.co.uk
Manomano.co.ukFree delivery
Go to store
4 stores
BrandFaithfull
EAN5023969304793
About this product
Faithfull Brass Shutter Padlock - Faithfull FAIPLB80SHUT, The Faithfull Shutter Padlocks can be used in a variety of situations and are ideal for security shutters, gates and bollards.The padlock has a brass body with stainless steel armoured casing. Its rotating shackle is made from hardened steel. It has a 6-pin security cylinder. This padlock is key retaining, meaning the key can only be removed when in the locked position. The shackle springs open when unlocked.Supplied complete with 3 keys.The Faithfull FAIPLB80SHUT Shutter Padlock has the following specifications: Body dimensions: Height: 66mm.Width: 80mm.Depth: 22mm. Shackle dimensions: Diameter: 12mm.Clearance: 35 x 22mm. Faithfull FAIPLB80SHUT Brass Shutter Padlock 80mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Manomano.co.uk · 13 May 2026
Highest Price
Rapidonline.com · 5 May 2026
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Faithfull FAIPLB80SHUT Brass Shutter Padlock 80mm?
How many stores sell Faithfull FAIPLB80SHUT Brass Shutter Padlock 80mm?
We compare prices from 4 different UK stores to help you find the best deal for Faithfull FAIPLB80SHUT Brass Shutter Padlock 80mm.
Does Faithfull FAIPLB80SHUT Brass Shutter Padlock 80mm come with free delivery?
Yes! 1 of our partner stores offer free delivery on Faithfull FAIPLB80SHUT Brass Shutter Padlock 80mm.
What is the price range for Faithfull FAIPLB80SHUT Brass Shutter Padlock 80mm?