Faithfull FAIPP1300LS Long Series Hss Jobber Drill Pack13.00mm OL:...
Faithfull
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
BP Tools UK
BP Tools UKFree delivery
Go to store
5 stores
BrandFaithfull
EAN5023969258089
Compare prices
BP Tools UK
Go to store
Manomano.co.uk
Manomano.co.uk
About this product
Long Series HSS Jobber Drill Pre Pack 10.00mm OL:184mm WL:121mm - Faithfull FAIPP1300LS, The Faithfull Professional Long Series HSS Jobber Drill Bits have a longer length for deeper drilling requirements. Designed to meet the requirement of the professional user, these drills are manufactured from M2 grade steel and are fully ground to meet the requirements of DIN 338 and feature a 135 degree non slip split point. Their robust design gives less breakage, easier hole start and improved penetration. Suitable for use in: Alloy Steels, Carbon Steels, Cast Iron, Hardened Alloy Steels, Stainless Steels.The Faithfull FAIPP1300LS Pre Pack HSS Jobber Drills (1) Long Series 13.0mm have the following specifications:Diameter: 13.0mm Overall Length: 205mm Faithfull FAIPP1300LS Long Series HSS Jobber Drill Pack13.00mm OL:205mm WL:134mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
BP Tools UK · 14 May 2026
Highest Price
Tooled Up · 28 Apr 2026
Recent Price Changes
Tooled-up.com·9 May
Tooled Up·8 May
Rapidonline.com·5 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Faithfull FAIPP1300LS Long Series Hss Jobber Drill Pack13.00mm OL:...?
How many stores sell Faithfull FAIPP1300LS Long Series Hss Jobber Drill Pack13.00mm OL:...?
We compare prices from 5 different UK stores to help you find the best deal for Faithfull FAIPP1300LS Long Series Hss Jobber Drill Pack13.00mm OL:....
Does Faithfull FAIPP1300LS Long Series Hss Jobber Drill Pack13.00mm OL:... come with free delivery?
Yes! 3 of our partner stores offer free delivery on Faithfull FAIPP1300LS Long Series Hss Jobber Drill Pack13.00mm OL:....
What is the price range for Faithfull FAIPP1300LS Long Series Hss Jobber Drill Pack13.00mm OL:...?