Faithfull FAISDS16410 Sds Plus Drill 16mm OL: 410mm WL: 350mm
Best price incl. delivery
Free delivery included
Manomano.co.ukFree delivery
4 stores
BrandFaithfull
EAN5023969202075
Compare prices
About this product
SDS Plus Drill Bit 10mm OL: 160mm WL: 100mm - Faithfull FAISDS16410, These Faithfull high-performance, tungsten carbide tipped drill bits fit into SDS Plus chucks which provide a particularly secure, non-slip grip, that transmits maximum power for rotary percussion drilling, mainly into concrete. The SDS Plus bits ensure maximum power transmission due to their unique fluted shaft. This effectively removes situations where a perfectly serviceable cutting edge is rendered useless by a worn shank. The SDS Plus system also enables faster changing of drills using a quick-release keyless chuck.The drill bits are suitable for use in bricks, blocks, concrete containing aggregates, marble, hard stone and other hard masonry materials.The Faithfull FAISDS16410 SDS Drill has a heavy-duty tungsten carbide tip with the following dimensions:Diameter: 16mmWorking Length: 350mmOverall Length: 410mm Faithfull FAISDS16410 SDS Plus Drill 16mm OL: 410mm WL: 350mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Manomano.co.uk · 14 May 2026
Highest Price
Rapidonline.com · 5 May 2026
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Faithfull FAISDS16410 Sds Plus Drill 16mm OL: 410mm WL: 350mm?
How many stores sell Faithfull FAISDS16410 Sds Plus Drill 16mm OL: 410mm WL: 350mm?
We compare prices from 4 different UK stores to help you find the best deal for Faithfull FAISDS16410 Sds Plus Drill 16mm OL: 410mm WL: 350mm.
Does Faithfull FAISDS16410 Sds Plus Drill 16mm OL: 410mm WL: 350mm come with free delivery?
Yes! 1 of our partner stores offer free delivery on Faithfull FAISDS16410 Sds Plus Drill 16mm OL: 410mm WL: 350mm.
What is the price range for Faithfull FAISDS16410 Sds Plus Drill 16mm OL: 410mm WL: 350mm?