Faithfull FAIGW15020F General Purpose Grinding Wheel 150 x 20mm Fi...
Best price incl. delivery
Free delivery included
BP Tools UKFree delivery
5 stores
BrandFaithfull
EAN5023969269801
Compare prices
About this product
General Purpose Grinding Wheel 125 x 13mm Coarse Alox - Faithfull FAIGW15020F, The Faithfull aluminium oxide vitrified grinding wheels are suitable for use on most types of bench grinders and are suitable for normal grinding of ferrous metals. Supplied with bore reducing bushes and will fit bench grinders with the following shaft sizes:Wheel Size: 150mm x 20mm x 31.75mmGrit: 60Bond Hardness: NM/S: 35Max R.P.M: 4,500 Faithfull FAIGW15020F General Purpose Grinding Wheel 150 x 20mm Fine Alox
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
BP Tools UK · 13 May 2026
Highest Price
Rapidonline.com · 5 May 2026
Recent Price Changes
Tooled-up.com·9 May
Tooled Up·8 May
Rapidonline.com·5 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Faithfull FAIGW15020F General Purpose Grinding Wheel 150 x 20mm Fi...?
How many stores sell Faithfull FAIGW15020F General Purpose Grinding Wheel 150 x 20mm Fi...?
We compare prices from 5 different UK stores to help you find the best deal for Faithfull FAIGW15020F General Purpose Grinding Wheel 150 x 20mm Fi....
Does Faithfull FAIGW15020F General Purpose Grinding Wheel 150 x 20mm Fi... come with free delivery?
Yes! 2 of our partner stores offer free delivery on Faithfull FAIGW15020F General Purpose Grinding Wheel 150 x 20mm Fi....
What is the price range for Faithfull FAIGW15020F General Purpose Grinding Wheel 150 x 20mm Fi...?