Faithfull - Multi-Function Tool Mixed Blade Set 10 Piece FAIMFKIT10
Faithfull
Manomano.co.uk
Manomano.co.ukFree delivery
Go to store
3 stores
BrandFaithfull
EAN5023969300511
About this product
General description This 10-piece Faithfull Multi-Function Tool Blade Set includes a selection of versatile blades designed for cutting, grinding, and scraping various materials. It is compatible with many oscillating multi-tools and is suitable for tasks such as cutting wood, plastics, metal, ceramics, stone, and removing grout or adhesive residues. Technical specifications Pack Quantity: 10 pieces MPN: FAIMFKIT10 EAN: 5023969300511 Contents: 2 x Flush Cut CrV Wood Blades (34mm and 68mm) 1 x Radial CrV Wood Wavy Blade (87mm) 2 x Flush Cut Bi-Metal Wood/Metal Blades (10mm and 22mm) 1 x HSS Radial Blade Wood/Metal (80mm) 1 x Carbide Grit Delta Rasp (80mm) 1 x Carbide Grit Saw Blade (65mm) 1 x Diamond Boot Ultra Thin Saw Blade (65mm) 1 x CrV Flexible Scraper (52mm) Compatibility and accessories This blade set is compatible with brands such as AEG, B&D, Bosch, Craftsman, DEWALT, Einhell, Fein MultiMaster, MacAllister, Makita, Mastercraft, Milwaukee, Rigid, Rockwell, Skil, Stanley, and