Hisense E7Q 50" 4K Ultra HD Qled Smart TV - 50E78QTUK, Black
Hisense
Share
Best price incl. delivery
Ao.com
Ao.com7.00 delivery
Go to store
6 stores
Screen50"
BrandHisense
EAN6942351418568
Compare prices
Ao.com
Best price
incl. delivery
Go to store
Laptopsdirect.co.uk
Laptopsdirect.co.uk
incl. delivery
ComputersDeal
ComputersDeal
PcNova.co.uk
PcNova.co.uk
GamingKit
GamingKit
About this product
Hisense 50" E78QTUK QLED Smart AI TV with Freely. Display diagonal: 127 cm (50"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Display brightness: 330 cd/m², Response time: 8 ms, Contrast ratio (typical): 4000:1, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
EqualizerY
Audio decodersDTS:X,Dolby AC4,Dolby Atmos,Dolby MS12
RMS rated power20 W
Built-in subwooferN
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
AC input voltage100 - 240 V
Power supply typeInternal
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)120 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (HDR) per 1000 hours95 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours54 kWh
Design
Stand colourBlack
VESA mountingY
Product colourBlack
Housing materialMetal,Plastic
Panel mounting interface200 x 400 mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Ao.com · 12 May 2026
Highest Price
GtechPro · 28 Apr 2026
Recent Price Changes
Ao.com·7 May
Ao.com·6 May
Ao.com·3 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Hisense E7Q 50" 4K Ultra HD Qled Smart TV - 50E78QTUK, Black?
How many stores sell Hisense E7Q 50" 4K Ultra HD Qled Smart TV - 50E78QTUK, Black?
We compare prices from 6 different UK stores to help you find the best deal for Hisense E7Q 50" 4K Ultra HD Qled Smart TV - 50E78QTUK, Black.
Does Hisense E7Q 50" 4K Ultra HD Qled Smart TV - 50E78QTUK, Black come with free delivery?
Yes! 5 of our partner stores offer free delivery on Hisense E7Q 50" 4K Ultra HD Qled Smart TV - 50E78QTUK, Black.
What is the price range for Hisense E7Q 50" 4K Ultra HD Qled Smart TV - 50E78QTUK, Black?