Hotpoint PHVS91FLTDPK 90cm Angled Chimney Cooker Hood - Black
Hotpoint
Share
Best price incl. delivery
Ao.com
Ao.com20.00 delivery
Go to store
4 stores
BrandHotpoint
EAN5054645678525
Compare prices
Ao.com
Best price
incl. delivery
Go to store
Sonicdirect.co.uk
Sonicdirect.co.uk
incl. delivery
Currys.co.uk
Currys.co.uk
Argos
Argos
About this product
Hotpoint PHVS 91F LT DP K. Maximum extraction power: 570 m³/h, Type of extraction: Recirculating, Fluid dynamic efficiency class: A. Type: Wall-mounted, Product colour: Black, Control type: Touch. Grease filter type: Aluminium. Bulb power: 5 W, Bulb type: LED, Lighting efficiency (LE): 76.1 lux/W. Energy efficiency class: A+, Annual energy consumption: 41.8 kWh, Power consumption (standby): 0.49 W
Specifications
Power
Current1.2 A
AC input voltage220-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency classA+
Annual energy consumption41.8 kWh
Power consumption (standby)0.49 W
Energy efficiency class (old)A+
Design
TypeWall-mounted cooker hood
Cord length1.5 m
Control typeTouch
Display typeLED
Product colourBlack
Built-in displayY
Lighting
Bulb typeLED
Bulb power5 W