Hyundai HYHT550E 550W 510mm Corded Electric Hedge Trimmer/Pruner (230V)
Best price incl. delivery
Free delivery included
Manomano.co.ukFree delivery
3 stores
BrandHyundai
EAN5056275799915
Compare prices
About this product
Designed to provide impressive cutting power on shrubs and hedges, the HYHT550E is the most budget-friendly and easy-to-use corded electric hedge trimmer from Hyundai. This hedge cutter's lightweight design means it weighs just over 3kg, minimising any strain on your arms, shoulders and back during use, ensuring a comfortable hedge trimming experience each and every time. The HYHT550E electric hedge pruner's powerful 550W motor will cut through shrubs and hedges with ease, ideal for any routine garden maintenance. Plus, its 51cm diamond-ground sharpened, punched steel, double-action blade of this will slice through all types of hedging up to Ø16mm. Its low vibration design ensures a comfortable cutting experience, even when using it for extended periods. Also as this Hyundai hedge clipper is electric, it means you won't have to fiddle around with petrol and oil or have to worry about making sure any batteries are charged - simply plug it in and you're ready to get started! This also means you won't have to think about any of the routine maintenance that accompanies petrol models, such as dealing with stale fuel, etc., making this a great low maintenance option. As with all Hyundai's garden equipment, this Hyundai small hedge trimmer comes with a 3 year platinum warranty for your peace of mind.
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Manomano.co.uk · 14 May 2026
Highest Price
Currys.co.uk · 28 Apr 2026
Recent Price Changes
Machinemart.co.uk·13 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Hyundai HYHT550E 550W 510mm Corded Electric Hedge Trimmer/Pruner (230V)?
How many stores sell Hyundai HYHT550E 550W 510mm Corded Electric Hedge Trimmer/Pruner (230V)?
We compare prices from 3 different UK stores to help you find the best deal for Hyundai HYHT550E 550W 510mm Corded Electric Hedge Trimmer/Pruner (230V).
Does Hyundai HYHT550E 550W 510mm Corded Electric Hedge Trimmer/Pruner (230V) come with free delivery?
Yes! 2 of our partner stores offer free delivery on Hyundai HYHT550E 550W 510mm Corded Electric Hedge Trimmer/Pruner (230V).
What is the price range for Hyundai HYHT550E 550W 510mm Corded Electric Hedge Trimmer/Pruner (230V)?