Knipex - 74 01 180 sb High Leverage Diagonal Cutters pvc Grip 180mm (7in) KPX7401180
Knipex
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
BP Tools UK
BP Tools UKFree delivery
Go to store
6 stores
BrandKnipex
EAN4003773011897
Compare prices
BP Tools UK
Manomano.co.uk
Tooled Up
Tooled Up
Tooled-up.com
Tooled-up.com
About this product
74 01 180 SB High Leverage Diagonal Cutter For very tough, continuous use. High cutting performance with minimum effort due to optimum coordination of the cutting edge angle and transmission ratio. Precision cutting edges also induction-hardened (hardness approx. 64 HRC), for all wire types including piano wire. - Cutting capacities medium hard wire (diameter): Ø 3.8mm- Cutting capacities hard wire (diameter): Ø 2.7mm- Cutting capacities piano wire (diameter): Ø 2.2mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
BP Tools UK · 14 May 2026
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Knipex - 74 01 180 sb High Leverage Diagonal Cutters pvc Grip 180mm (7in) KPX7401180?
How many stores sell Knipex - 74 01 180 sb High Leverage Diagonal Cutters pvc Grip 180mm (7in) KPX7401180?
We compare prices from 6 different UK stores to help you find the best deal for Knipex - 74 01 180 sb High Leverage Diagonal Cutters pvc Grip 180mm (7in) KPX7401180.
Does Knipex - 74 01 180 sb High Leverage Diagonal Cutters pvc Grip 180mm (7in) KPX7401180 come with free delivery?
Yes! 2 of our partner stores offer free delivery on Knipex - 74 01 180 sb High Leverage Diagonal Cutters pvc Grip 180mm (7in) KPX7401180.
What is the price range for Knipex - 74 01 180 sb High Leverage Diagonal Cutters pvc Grip 180mm (7in) KPX7401180?