Knipex Vde Combination Pliers 200mm KPX0306200
Knipex
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Manomano.co.uk
Manomano.co.ukFree delivery
Go to store
5 stores
BrandKnipex
EAN4003773012238
Compare prices
Manomano.co.uk
Best price
incl. delivery
Go to store
Rapidonline.com
Rapidonline.com
incl. delivery
Tooled Up
Tooled Up
Tooled-up.com
Tooled-up.com
Debenhams.com
Debenhams.com
About this product
03 06 200 SB Combination Pliers With gripping zones for flat and round material, suitable for versatile use. With cutting edges for soft and hard wire. Long cutting edges for thicker cables. Cutting edges additionally induction-hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC. - Cutting capacities medium hard wire (diameter): Ø 3.8mm- Cutting capacities hard wire (diameter): Ø 2.5mm- Cutting capacity copper cable, multiple-stranded: Ø 13.0mm- Cutting capacity copper cable, multiple-stranded: 16.0mm²- VDE tested: yes
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Manomano.co.uk · 14 May 2026
Highest Price
Debenhams.com · 3 May 2026
Recent Price Changes
Debenhams.com·3 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Knipex Vde Combination Pliers 200mm KPX0306200?
How many stores sell Knipex Vde Combination Pliers 200mm KPX0306200?
We compare prices from 5 different UK stores to help you find the best deal for Knipex Vde Combination Pliers 200mm KPX0306200.
Does Knipex Vde Combination Pliers 200mm KPX0306200 come with free delivery?
Yes! 2 of our partner stores offer free delivery on Knipex Vde Combination Pliers 200mm KPX0306200.
What is the price range for Knipex Vde Combination Pliers 200mm KPX0306200?