LG 34BA75QE 34 Ips Qhd UltraWide Curved USB-C Monitor
Best price incl. delivery
Free delivery included
QuzoFree delivery
9 stores
BrandLG
EAN8806096207352
Compare prices
About this product
LG 34BA75QE-B.AEK. Display diagonal: 86.4 cm (34"), Display resolution: 3440 x 1440 pixels, HD type: UltraWide Quad HD, Display technology: LCD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 21:9. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Specifications
Power
AC input voltage100 - 240 V
Power supply typeInternal
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)29 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy consumption (HDR) per 1000 hours42 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours29 kWh
Design
Product colourBlack
Market positioningBusiness
Display
HD typeUltraWide Quad HD
Panel typeIPS
Pixel pitch0.2325 x 0.2325 mm
TouchscreenN
Screen shapeCurved screen
Response time5 ms
Display diagonal34 "
Anti-glare screenY
Display resolution3440 x 1440 pixels
Display technologyLCD
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate60 Hz
Screen curvature rating3800R
sRGB coverage (typical)99 %
Contrast ratio (typical)1000:1
Display diagonal (metric)86.72 cm
Display number of colours1.073 billion colours
Display brightness (typical)300 cd/m²
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
High Dynamic Range (HDR) supportedY
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect,High Dynamic Range 10 (HDR10)
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Quzo · 14 May 2026
Highest Price
GtechPro · 28 Apr 2026
Recent Price Changes
ComputersDeal·10 May
PcNova.co.uk·10 May
GamingKit·10 May
Quzo·8 May
Quzo·5 May
Laptopsdirect.co.uk·3 May
ComputersDeal·2 May
Back to the Office·2 May
PcNova.co.uk·2 May
GamingKit·2 May
Similar Products
LG 34BA85QE-B 34" Curved Ips Ultrawide Quad HD USB-C Height Adjustable Docking Monitor
7 stores
Dell Pro Plus P3425WE 34 Ips Wqhd 100Hz UltraWide Curved USB-C Monitor
9 stores
Samsung Odyssey G70D 27" 4K Ultra HD 144Hz Gaming Monitor with FreeSync™ Premium - Black
14 stores
Samsung Odyssey G30D 24 VA Full HD 180Hz 1ms Gaming Monitor