LG 43NANO80A6B 43" NANO80A 4K Nano Smart TV Black
LG
Share
Best price incl. delivery — 2 stores
Free delivery included
Beyondtelevision.co.uk
Beyondtelevision.co.ukFree delivery
Go to store
Sonicdirect.co.uk
Sonicdirect.co.ukFree delivery
Go to store
11 stores
Screen43"
BrandLG
EAN8806096360637
Compare prices
Beyondtelevision.co.uk
Best price
incl. delivery
Sonicdirect.co.uk
Best price
incl. delivery
Argos
Argos
Laptopsdirect.co.uk
Laptopsdirect.co.uk
Currys.co.uk
Currys.co.uk
About this product
LG 43NANO80A6B.AEK. Display diagonal: 109.2 cm (43"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: NanoCell, Screen shape: Flat. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Blue
Specifications
Audio
RMS rated power20 W
Number of speakers2
TV Sound Mode ShareY
Audio output channels2.0 channels
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)54 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours83 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours54 kWh
Design
VESA mountingY
Product colourBlue
Introduction year2025
Panel mounting interface200 x 200 mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Sonicdirect.co.uk · 13 May 2026
Highest Price
GamingKit · 29 Apr 2026
Recent Price Changes
Back to the Office·12 May
ComputersDeal·10 May
PcNova.co.uk·10 May
GamingKit·10 May
Quzo·8 May
Quzo·5 May
ComputersDeal·2 May
PcNova.co.uk·2 May
GamingKit·2 May
Quzo·1 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for LG 43NANO80A6B 43" NANO80A 4K Nano Smart TV Black?
How many stores sell LG 43NANO80A6B 43" NANO80A 4K Nano Smart TV Black?
We compare prices from 11 different UK stores to help you find the best deal for LG 43NANO80A6B 43" NANO80A 4K Nano Smart TV Black.
Does LG 43NANO80A6B 43" NANO80A 4K Nano Smart TV Black come with free delivery?
Yes! 9 of our partner stores offer free delivery on LG 43NANO80A6B 43" NANO80A 4K Nano Smart TV Black.
What is the price range for LG 43NANO80A6B 43" NANO80A 4K Nano Smart TV Black?