LG 86UN640S0LD 86" 4K Ultra HD Digital Signage Hdr 10 Pro Slim Design in Black - Black
LG
Share
Best price incl. delivery — 2 stores
Free delivery included
ComputersDeal
ComputersDealFree delivery
Go to store
PcNova.co.uk
PcNova.co.ukFree delivery
Go to store
7 stores
Screen86"
BrandLG
EAN8806084508096
Compare prices
ComputersDeal
Best price
incl. delivery
PcNova.co.uk
Best price
incl. delivery
GamingKit
GamingKit
Quzo
Quzo
Wallis.co.uk
Wallis.co.uk
About this product
LG 86UN640S. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 2.18 m (86"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 300 cd/m², HD type: 4K Ultra HD. Wi-Fi. Operating system installed: WebOS. Product colour: Blue
Specifications
Audio
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Y
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (max)228 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)202 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours167 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours133 kWh
Design
Stand typeLegs stand
VESA mountingY
Product colourBlue
Product designDigital signage flat panel
Bezel width (top)15.9 mm
Bezel width (side)15.9 mm
Placement supportedIndoor
Bezel width (bottom)19.9 mm
Panel mounting interface600 x 400 mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
PcNova.co.uk · 14 May 2026
Highest Price
Oasis · 28 Apr 2026
Recent Price Changes
Quzo·8 May
Quzo·5 May
Quzo·2 May
ComputersDeal·2 May
PcNova.co.uk·2 May
GamingKit·2 May
Quzo·1 May
Quzo·29 Apr
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for LG 86UN640S0LD 86" 4K Ultra HD Digital Signage Hdr 10 Pro Slim Design in Black - Black?
How many stores sell LG 86UN640S0LD 86" 4K Ultra HD Digital Signage Hdr 10 Pro Slim Design in Black - Black?
We compare prices from 7 different UK stores to help you find the best deal for LG 86UN640S0LD 86" 4K Ultra HD Digital Signage Hdr 10 Pro Slim Design in Black - Black.
Does LG 86UN640S0LD 86" 4K Ultra HD Digital Signage Hdr 10 Pro Slim Design in Black - Black come with free delivery?
Yes! 6 of our partner stores offer free delivery on LG 86UN640S0LD 86" 4K Ultra HD Digital Signage Hdr 10 Pro Slim Design in Black - Black.
What is the price range for LG 86UN640S0LD 86" 4K Ultra HD Digital Signage Hdr 10 Pro Slim Design in Black - Black?