LG OLED48B56LA 48 4K Ultra HD Hdr Smart OLED AI TV Dolby Vision Dolby
LG
Share
Best price incl. delivery
Ao.com
Ao.com7.00 delivery
Go to store
8 stores
BrandLG
EAN8806096353783
Compare prices
Ao.com
Best price
incl. delivery
Go to store
ComputersDeal
ComputersDeal
incl. delivery
PcNova.co.uk
PcNova.co.uk
GamingKit
GamingKit
Argos
Argos
About this product
LG OLED48B56LA.AEK. Display diagonal: 121.9 cm (48"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: OLED Motion, Response time: 0.1 ms, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
Audio decodersDolby Atmos
RMS rated power20 W
Number of speakers2
TV Sound Mode ShareY
Audio output channels2.0 channels
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)65 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours109 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours65 kWh
Design
VESA mountingY
Product colourBlack
Introduction year2025
Panel mounting interface300 x 200 mm