LG QNED86A6 100" 4K Ultra HD MiniLED Qned Smart TV - 100QNED86A6, Silver
LG
Share
Best price incl. delivery
Currys.co.uk
Currys.co.uk45.00 delivery
Go to store
3 stores
Screen100"
BrandLG
EAN8806096460139
Compare prices
Currys.co.uk
Best price
incl. delivery
Go to store
Ao.com
Ao.com
incl. delivery
Back to the Office
Back to the Office
About this product
LG 100QNED86A6.AEK. Display diagonal: 2.54 m (100"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QNED evo, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Pro, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Metallic
Specifications
Audio
Audio decodersDolby Atmos
RMS rated power40 W
Number of speakers4
TV Sound Mode ShareY
Audio output channels2.2 channels
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)190 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy consumption (HDR) per 1000 hours404 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours190 kWh
Design
VESA mountingY
Product colourMetallic
Introduction year2025
Panel mounting interface600 x 400 mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Ao.com · 29 Apr 2026
Highest Price
Back to the Office · 1 May 2026
Recent Price Changes
Back to the Office·12 May
Back to the Office·1 May
Ao.com·30 Apr
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for LG QNED86A6 100" 4K Ultra HD MiniLED Qned Smart TV - 100QNED86A6, Silver?
How many stores sell LG QNED86A6 100" 4K Ultra HD MiniLED Qned Smart TV - 100QNED86A6, Silver?
We compare prices from 3 different UK stores to help you find the best deal for LG QNED86A6 100" 4K Ultra HD MiniLED Qned Smart TV - 100QNED86A6, Silver.
Does LG QNED86A6 100" 4K Ultra HD MiniLED Qned Smart TV - 100QNED86A6, Silver come with free delivery?
Yes! 1 of our partner stores offer free delivery on LG QNED86A6 100" 4K Ultra HD MiniLED Qned Smart TV - 100QNED86A6, Silver.
What is the price range for LG QNED86A6 100" 4K Ultra HD MiniLED Qned Smart TV - 100QNED86A6, Silver?