LG UR78 75" 4K Ultra HD Smart TV [2023] - 75UR78006LK, Grey
LG
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Argos
ArgosFree delivery
Go to store
3 stores
Screen75"
BrandLG
EAN8806087095876
Compare prices
Argos
Best price
incl. delivery
Go to store
Currys.co.uk
Currys.co.uk
incl. delivery
Ao.com
Ao.com
About this product
LG 75UR78006LK.AEK. Display diagonal: 190.5 cm (75"), HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Wi-Fi
Specifications
Audio
Sound modesAI Sound,Clear Voice Pro
RMS rated power20 W
Number of speakers2
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
Energy saving modeY
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)127 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy consumption (HDR) per 1000 hours190 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours127 kWh
Design
Stand typeLegs stand
On/off switchN
VESA mountingY
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Argos · 14 May 2026
Highest Price
Ao.com · 30 Apr 2026
Recent Price Changes
Ao.com·30 Apr
Currys.co.uk·30 Apr
Argos·30 Apr
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for LG UR78 75" 4K Ultra HD Smart TV [2023] - 75UR78006LK, Grey?
How many stores sell LG UR78 75" 4K Ultra HD Smart TV [2023] - 75UR78006LK, Grey?
We compare prices from 3 different UK stores to help you find the best deal for LG UR78 75" 4K Ultra HD Smart TV [2023] - 75UR78006LK, Grey.
Does LG UR78 75" 4K Ultra HD Smart TV [2023] - 75UR78006LK, Grey come with free delivery?
Yes! 1 of our partner stores offer free delivery on LG UR78 75" 4K Ultra HD Smart TV [2023] - 75UR78006LK, Grey.
What is the price range for LG UR78 75" 4K Ultra HD Smart TV [2023] - 75UR78006LK, Grey?