Olympia - Power Tools sds Plus Rotary Hammer 800W 240V OLPRH800
Olympia
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Manomano.co.uk
Manomano.co.ukFree delivery
Go to store
3 stores
BrandOlympia
EAN5057902090405
Compare prices
Manomano.co.uk
Best price
incl. delivery
Go to store
Tooled Up
Tooled Up
incl. delivery
Tooled-up.com
Tooled-up.com
About this product
General description The Olympia Tools SDS Plus Rotary Hammer is equipped with a robust 800W motor, providing versatile functionality with three modes: drilling, hammer drilling, and chiselling. Its design features a soft grip handle for enhanced comfort and reduced fatigue during use. The tool also includes a function lock for added safety, variable speed control for job customization, and a forward-reverse function for convenience. Technical specifications Input Power: 800W No Load Speed: 0-1,000/min Impact Rate: 0-5,000/bpm Energy per Impact: 2.5 joules Drilling Capacity: Concrete 24mm, Steel 13mm, Wood 40mm Weight: 3.64kg Supply Voltage: 240V Compatibility and accessories Includes: 1 x Carrying Case 1 x Side Handle 1 x Depth Gauge Other information
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Manomano.co.uk · 13 May 2026
Highest Price
Tooled Up · 28 Apr 2026
No price changes recorded yet — we’ll show changes here as prices move.
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Olympia - Power Tools sds Plus Rotary Hammer 800W 240V OLPRH800?
How many stores sell Olympia - Power Tools sds Plus Rotary Hammer 800W 240V OLPRH800?
We compare prices from 3 different UK stores to help you find the best deal for Olympia - Power Tools sds Plus Rotary Hammer 800W 240V OLPRH800.
Does Olympia - Power Tools sds Plus Rotary Hammer 800W 240V OLPRH800 come with free delivery?
Yes! 1 of our partner stores offer free delivery on Olympia - Power Tools sds Plus Rotary Hammer 800W 240V OLPRH800.
What is the price range for Olympia - Power Tools sds Plus Rotary Hammer 800W 240V OLPRH800?