Philips PUS8500/05 75" 4K Ultra HD Qled Smart Ambilight TV - 75PUS8500/12, Black
Philips
Share
Best price incl. delivery
Ao.com
Ao.com10.00 delivery
Go to store
2 stores
Screen75"
BrandPhilips
EAN8718863046173
Compare prices
Ao.com
Best price
incl. delivery
Go to store
Currys.co.uk
Currys.co.uk
incl. delivery
About this product
Philips 8500 series 75PUS8500/12. Display diagonal: 190.5 cm (75"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
EqualizerY
Sound modesCinema,Dolby Audio,Game,Movie
Audio systemIntelliSound
Audio decodersDTS:X,Dolby Atmos,Dolby Digital
RMS rated power20 W
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
AC input voltage100-240 V
Power supply typeInternal
AC input frequency50/60 Hz
Energy saving modeY
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (HDR) per 1000 hours172 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours102 kWh
Design
Stand typeLegs stand
Feet colourBlack
RefurbishedN
Stand colourBlack
Swivel standN
On/off switchY
VESA mountingY
Product colourBlack
Ambient lightingY
Introduction year2025
Panel mounting interface400 x 300 mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Currys.co.uk · 29 Apr 2026
Highest Price
Currys.co.uk · 3 May 2026
Recent Price Changes
Currys.co.uk·3 May
Ao.com·30 Apr
Currys.co.uk·30 Apr
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Philips PUS8500/05 75" 4K Ultra HD Qled Smart Ambilight TV - 75PUS8500/12, Black?
How many stores sell Philips PUS8500/05 75" 4K Ultra HD Qled Smart Ambilight TV - 75PUS8500/12, Black?
We compare prices from 2 different UK stores to help you find the best deal for Philips PUS8500/05 75" 4K Ultra HD Qled Smart Ambilight TV - 75PUS8500/12, Black.