Samsung QE55S90FA 2025 55" S90F OLED 4K Hdr Smart TV - Black
Samsung
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Appliancecity.co.uk
Appliancecity.co.ukFree delivery
Go to store
9 stores
Screen55"
BrandSamsung
EAN8806097094968
Compare prices
Appliancecity.co.uk
Best price
incl. delivery
Go to store
Sonicdirect.co.uk
Sonicdirect.co.uk
incl. delivery
ComputersDeal
ComputersDeal
PcNova.co.uk
PcNova.co.uk
GamingKit
GamingKit
About this product
Samsung 55" OLED S90F 4K Vision AI Smart TV (2025). Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-T2, DVB-C, DVB-S2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
Audio decodersDolby Atmos
RMS rated power60 W
Audio output channels2.1.2 channels
Audio pre-selection descriptorY
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
AC input voltage220-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy saving modeY
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (max)380 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)80 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours203 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours80 kWh
Design
Bezel type4 Bezel-less
Stand typeCenter stand
Stand colourSilver
VESA mountingY
Product colourBlack
Introduction year2025
Security update term31 DECEMBER 2030
Panel mounting interface300 x 200 mm
Slim fit wall mount supportY
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Sonicdirect.co.uk · 2 May 2026
Highest Price
Quzo · 5 May 2026
Recent Price Changes
GamingKit·10 May
ComputersDeal·9 May
PcNova.co.uk·9 May
ComputersDeal·8 May
PcNova.co.uk·8 May
GamingKit·8 May
PcNova.co.uk·7 May
ComputersDeal·6 May
PcNova.co.uk·6 May
GamingKit·6 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Samsung QE55S90FA 2025 55" S90F OLED 4K Hdr Smart TV - Black?
How many stores sell Samsung QE55S90FA 2025 55" S90F OLED 4K Hdr Smart TV - Black?
We compare prices from 9 different UK stores to help you find the best deal for Samsung QE55S90FA 2025 55" S90F OLED 4K Hdr Smart TV - Black.
Does Samsung QE55S90FA 2025 55" S90F OLED 4K Hdr Smart TV - Black come with free delivery?
Yes! 6 of our partner stores offer free delivery on Samsung QE55S90FA 2025 55" S90F OLED 4K Hdr Smart TV - Black.
What is the price range for Samsung QE55S90FA 2025 55" S90F OLED 4K Hdr Smart TV - Black?