Samsung QE75Q7F2A 75 4K Ultra HD Hdr Vision AI Smart Qled TV Quantum H
Samsung
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Sonicdirect.co.uk
Sonicdirect.co.ukFree delivery
Go to store
2 stores
BrandSamsung
EAN8806097403111
Compare prices
Sonicdirect.co.uk
Best price
incl. delivery
Go to store
Samsung.com
Samsung.com
incl. delivery
About this product
Samsung 75" QLED Q7F2 4K Vision AI Smart TV (2025). Display diagonal: 190.5 cm (75"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-T2, DVB-C, DVB-S2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
Adaptive soundY
Audio decodersDolby Digital
RMS rated power20 W
Number of speakers2
TV Sound Mode ShareY
Audio output channels2.0 channels
Audio pre-selection descriptorY
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
AC input voltage220-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy saving modeY
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (max)220 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)135 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours209 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours135 kWh
Design
Bezel type3 Bezel-less
Stand typeLegs stand
Stand colourBlack
VESA mountingY
Product colourBlack
Frameless designY
Security update term31 DECEMBER 2030
Panel mounting interface400 x 400 mm