Samsung S93F 55" 4K Ultra HD OLED Smart TV [2025] - QE55S93F, Black
Samsung
Share
Best price incl. delivery
Samsung.com
Samsung.com5.99 delivery
Go to store
2 stores
Screen55"
BrandSamsung
EAN8806097094784
Compare prices
Samsung.com
Best price
incl. delivery
Go to store
Ao.com
Ao.com
incl. delivery
About this product
Samsung QE55S93FAEXXU. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator. Digital signal format system: DVB-T2, DVB-C, DVB-S2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
Q-SymphonyY
Sound modesAdaptive Sound Pro,Surround
Audio systemDolby Atmos
Adaptive soundY
Audio decodersDolby Atmos
RMS rated power60 W
Audio output channels2.1.2 channels
Audio pre-selection descriptorY
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
AC input voltage220-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy saving modeY
Power consumption (max)380 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)80 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours203 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours80 kWh
Design
Bezel type4 Bezel-less
Colour nameGraphite Black
Stand colourTitanium
VESA mountingY
Product colourBlack
Introduction year2025
Security update term31 DECEMBER 2030
Mini wall mount supportN
Panel mounting interface300 x 200 mm
Slim fit wall mount supportY
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Samsung.com · 12 May 2026
Highest Price
Ao.com · 28 Apr 2026
No price changes recorded yet — we’ll show changes here as prices move.
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Samsung S93F 55" 4K Ultra HD OLED Smart TV [2025] - QE55S93F, Black?
How many stores sell Samsung S93F 55" 4K Ultra HD OLED Smart TV [2025] - QE55S93F, Black?
We compare prices from 2 different UK stores to help you find the best deal for Samsung S93F 55" 4K Ultra HD OLED Smart TV [2025] - QE55S93F, Black.