Sealey - START660 12/24V Starter/Charger 660/100A 230V
Sealey
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Rapidonline.com
Rapidonline.comFree delivery
Go to store
4 stores
BrandSealey
EAN5054511212204
Compare prices
Rapidonline.com
Best price
incl. delivery
Go to store
Manomano.co.uk
Manomano.co.uk
incl. delivery
Tooled Up
Tooled Up
Tooled-up.com
Tooled-up.com
About this product
General description Sealey START660 is a heavy-duty starter/charger designed for professional garages, workshops, and bodyshops. It caters to all requirements from cars to light commercial vehicles, making it a versatile tool for any automotive service environment. The device includes a fast-charge timer to enable rapid battery recovery while minimizing the risk of battery boiling. It features an analogue ammeter, switchable charge circuitry for precise charge control, and large wheels for easy mobility. Technical specifications Max Charge: 100A (70A EN) Max Start: 660A (400A EN) Max Input (start): 46A Battery Range: 50-1200Ah Polarity protected Model No.: START660 EAN: 5054511212204 Other information
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Rapidonline.com · 13 May 2026
Highest Price
Tooled-up.com · 2 May 2026
No price changes recorded yet — we’ll show changes here as prices move.
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Sealey - START660 12/24V Starter/Charger 660/100A 230V?
How many stores sell Sealey - START660 12/24V Starter/Charger 660/100A 230V?
We compare prices from 4 different UK stores to help you find the best deal for Sealey - START660 12/24V Starter/Charger 660/100A 230V.
Does Sealey - START660 12/24V Starter/Charger 660/100A 230V come with free delivery?
Yes! 2 of our partner stores offer free delivery on Sealey - START660 12/24V Starter/Charger 660/100A 230V.
What is the price range for Sealey - START660 12/24V Starter/Charger 660/100A 230V?