Sealey SUPERBOOST160 Starter/charger 160/40amp 12/24v 230v
Sealey
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Manomano.co.uk
Manomano.co.ukFree delivery
Go to store
4 stores
BrandSealey
EAN5024209213783
Compare prices
Manomano.co.uk
Best price
incl. delivery
Go to store
Rapidonline.com
Rapidonline.com
incl. delivery
Tooled Up
Tooled Up
Tooled-up.com
Tooled-up.com
About this product
Sealey SuperBoost Starter/Chargers - Sealey SUPERBOOST160, Combination unit capable of both charging batteries and providing boost power to help start vehicles with flat batteries. Features easy-to-read ammeter and illuminated power switch. Dual output (12 and 24V) and circuitry is protected by a panel mounted fuse. Suitable for fleet operators running cars and van derivatives. Built-in polarity protection.Model NoSUPERBOOST160Nett Weight:9.00KgOutput:12/24VOutput Charge Peak(EN):30A(20A)Output Start Peak(EN):160A(110A)Battery Range:15-300AhInput Charge:3.5AInput Start:12.5ACharging Rates:3Supply:230VPolarity Protection:Fuse (1 x 80A)Fuse:120/802260 (Pack of 20) 120/122351 (Single) Sealey SUPERBOOST160 Starter/charger 160/40amp 12/24v 230v