Sharp HD2225K 32" HD Smart Roku TV [2025] - 1T-C32HD2225KB, Black
Sharp
Share
Best price incl. delivery
Debenhams.com
Debenhams.com2.99 delivery
Go to store
2 stores
Screen32"
BrandSharp
EAN5905683272452
Compare prices
Debenhams.com
Best price
incl. delivery
Go to store
Ao.com
Ao.com
incl. delivery
About this product
Sharp 32HD2225K 32" HD Ready Smart Roku TV. Display diagonal: 81.3 cm (32"), Display resolution: 1366 x 768 pixels, HD type: HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Direct-LED. Smart TV. Motion interpolation technology: AMR (Active Motion Rate) 200, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
WooferN
EqualizerY
Sound modesDolby Audio
Audio systemDolby Digital/Digital Plus
Audio decodersDolby AC4,Dolby Digital,Dolby Digital Plus
RMS rated power16 W
Built-in subwooferN
Number of speakers2
Wireless subwooferN
Detachable speakersN
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (standby)25 W
Power consumption (typical)25 W
Energy efficiency class (HDR)E
Energy efficiency class (SDR)E
Design
MountingYes
Stand typeLegs stand
Colour nameBlack
Feet colourBlack
RefurbishedN
Stand colourBlack
On/off switchN
VESA mountingY
LED indicatorsPower,Stand-by
Product colourBlack
Mercury content0 mg
Ambient lightingN
Frameless designY
Heavy metals freeHg (mercury),Pb (lead)
Introduction year2025
Panel mounting interface200 x 100 mm
Signal strength indicationN
Mounting hole pattern (W x D)200 x 100 mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Debenhams.com · 13 May 2026
Highest Price
Debenhams.com · 28 Apr 2026
Recent Price Changes
Debenhams.com·3 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Sharp HD2225K 32" HD Smart Roku TV [2025] - 1T-C32HD2225KB, Black?
How many stores sell Sharp HD2225K 32" HD Smart Roku TV [2025] - 1T-C32HD2225KB, Black?
We compare prices from 2 different UK stores to help you find the best deal for Sharp HD2225K 32" HD Smart Roku TV [2025] - 1T-C32HD2225KB, Black.