Asus Rog Strix XG27ACMS 27" Quad HD 320Hz 0.3ms USB-C LCD Height Adjustable Gaming Monitor
Asus
Share
Best price incl. delivery — 3 stores
Free delivery included
Ao.com
Ao.comFree delivery
Go to store
Box.co.uk
Box.co.ukFree delivery
Go to store
Laptop Outlet
Laptop OutletFree delivery
9 stores
Screen27"
BrandAsus
EAN4711387924341
Compare prices
Ao.com
Best price
incl. delivery
Box.co.uk
Best price
incl. delivery
Laptop Outlet
Quzo
Quzo
Back to the Office
Back to the Office
About this product
ASUS ROG Strix XG27ACMS. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LCD, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Specifications
Power
AC input voltage100 - 240 V
Power supply typeInternal
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)27 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)F
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours50 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Design
Feet colourBlack
Product colourBlack
Detachable standY
Market positioningGaming
Display
HD typeQuad HD
Panel typeFast IPS
Pixel pitch0.233 x 0.233 mm
TouchscreenN
Colour depth10 bit
Screen shapeFlat screen
Response time1 ms
DCI-P3 coverage94 %
Display diagonal27 "
Anti-glare screenY
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display technologyLCD
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate320 Hz
Colour gamut standardDCI-P3,sRGB
Viewable size, vertical335.32 mm
Viewing angle, vertical178 °
sRGB coverage (typical)130 %
Contrast ratio (typical)1000:1
Display brightness (peak)500 cd/m²
Display number of colours1.073 billion colours
Viewable size, horizontal595.96 mm
Viewing angle, horizontal178 °
Digital vertical frequency48 - 320 Hz
Digital horizontal frequency490 - 490 kHz
Display brightness (typical)350 cd/m²
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
High Dynamic Range (HDR) supportedY
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400,High Dynamic Range 10 (HDR10)
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Laptop Outlet · 28 Apr 2026
Highest Price
GamingKit · 29 Apr 2026
Recent Price Changes
Ao.com·8 May
Quzo·8 May
Laptop Outlet·7 May
Box.co.uk·7 May
Ao.com·6 May
Quzo·5 May
Laptop Outlet·5 May
Box.co.uk·5 May
Quzo·2 May
Quzo·1 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Asus Rog Strix XG27ACMS 27" Quad HD 320Hz 0.3ms USB-C LCD Height Adjustable Gaming Monitor?
How many stores sell Asus Rog Strix XG27ACMS 27" Quad HD 320Hz 0.3ms USB-C LCD Height Adjustable Gaming Monitor?
We compare prices from 9 different UK stores to help you find the best deal for Asus Rog Strix XG27ACMS 27" Quad HD 320Hz 0.3ms USB-C LCD Height Adjustable Gaming Monitor.
Does Asus Rog Strix XG27ACMS 27" Quad HD 320Hz 0.3ms USB-C LCD Height Adjustable Gaming Monitor come with free delivery?
Yes! 9 of our partner stores offer free delivery on Asus Rog Strix XG27ACMS 27" Quad HD 320Hz 0.3ms USB-C LCD Height Adjustable Gaming Monitor.
What is the price range for Asus Rog Strix XG27ACMS 27" Quad HD 320Hz 0.3ms USB-C LCD Height Adjustable Gaming Monitor?