Faithfull FAIPP450LS Long Series Hss Jobber Drill Pre Pack (2) 4.5...
Faithfull
Rapidonline.com
Rapidonline.com3.99 delivery
Go to store
3 stores
BrandFaithfull
EAN5023969257952
About this product
Long Series HSS Jobber Drill Pre Pack 10.00mm OL:184mm WL:121mm - Faithfull FAIPP450LS, The Faithfull Professional Long Series HSS Jobber Drill Bits have a longer length for deeper drilling requirements. Designed to meet the requirement of the professional user, these drills are manufactured from M2 grade steel and are fully ground to meet the requirements of DIN 338 and feature a 135 degree non slip split point. Their robust design gives less breakage, easier hole start and improved penetration. Suitable for use in: Alloy Steels, Carbon Steels, Cast Iron, Hardened Alloy Steels, Stainless Steels.The Faithfull FAIPP450LS Pre Pack HSS Jobber Drills(2) Long Series 4.50mm have the following specifications:Diameter: 4.5mm Overall Length: 126mm Faithfull FAIPP450LS Long Series HSS Jobber Drill Pre Pack (2) 4.50mm x 126mm