Sony K85XR90PU Bravia 9 XR90P 85 inch 4K Qled Hdr Google TV
Sony
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Laptopsdirect.co.uk
Laptopsdirect.co.ukFree delivery
Go to store
9 stores
Screen85"
BrandSony
EAN4548736159617
Compare prices
Laptopsdirect.co.uk
Best price
incl. delivery
Go to store
Appliancecity.co.uk
Appliancecity.co.uk
incl. delivery
Argos
Argos
Sonicdirect.co.uk
Sonicdirect.co.uk
Currys.co.uk
Currys.co.uk
About this product
Sony K85XR90PU. Display diagonal: 2.16 m (85"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QLED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Mini LED. Smart TV. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
Audio decodersDTS Digital Surround,DTS Express,DTS-HD Master Audio,DTS:X,Dolby Atmos,Dolby Audio
RMS rated power70 W
Built-in subwooferY
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
AC input voltage220 - 240 V
AC input frequency50 Hz
Energy saving modeY
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)D
Energy consumption (HDR) per 1000 hours160 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours99 kWh
Design
Stand typeLegs stand
Stand colourSilver
VESA mountingY
Product colourBlack
Introduction year2024
Panel mounting interface400 x 400 mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Laptopsdirect.co.uk · 13 May 2026
Highest Price
GtechPro · 28 Apr 2026
Recent Price Changes
ComputersDeal·12 May
PcNova.co.uk·12 May
GamingKit·12 May
Appliancecity.co.uk·9 May
Laptopsdirect.co.uk·9 May
ComputersDeal·9 May
Sonicdirect.co.uk·8 May
ComputersDeal·8 May
PcNova.co.uk·8 May
Currys.co.uk·7 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Sony K85XR90PU Bravia 9 XR90P 85 inch 4K Qled Hdr Google TV?
How many stores sell Sony K85XR90PU Bravia 9 XR90P 85 inch 4K Qled Hdr Google TV?
We compare prices from 9 different UK stores to help you find the best deal for Sony K85XR90PU Bravia 9 XR90P 85 inch 4K Qled Hdr Google TV.
Does Sony K85XR90PU Bravia 9 XR90P 85 inch 4K Qled Hdr Google TV come with free delivery?
Yes! 8 of our partner stores offer free delivery on Sony K85XR90PU Bravia 9 XR90P 85 inch 4K Qled Hdr Google TV.
What is the price range for Sony K85XR90PU Bravia 9 XR90P 85 inch 4K Qled Hdr Google TV?