Sony K65XR90PU 2024 65" 4K Bravia 9 Mini LED Hdr Smart TV - Black
Sony
Share
Best price incl. delivery — 2 stores
Free delivery included
Appliancecity.co.uk
Appliancecity.co.ukFree delivery
Go to store
Sony.co.uk
Sony.co.ukFree delivery
Go to store
7 stores
Screen65"
BrandSony
EAN4548736166073
Compare prices
Appliancecity.co.uk
Best price
incl. delivery
Sony.co.uk
Best price
incl. delivery
GtechPro
GtechPro
Currys.co.uk
Currys.co.uk
ComputersDeal
ComputersDeal
About this product
Sony K-65XR90. Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QLED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Mini LED. Smart TV. Motion interpolation technology: X-Motion Clarity, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: ATSC. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specifications
Audio
Audio decodersDTS Digital Surround,DTS Express,DTS-HD Master Audio,DTS:X,Dolby Atmos,Dolby Audio
RMS rated power70 W
Built-in subwooferY
Number of speakers8
Audio output channels2.2.2 channels
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Y
Power
AC input voltage110-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy saving modeY
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)345 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (HDR) per 1000 hours124 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours80 kWh
Design
Stand typeLegs stand
VESA mountingY
Product colourBlack
Rollable displayN
Introduction year2024
Mini wall mount supportY
Panel mounting interface300 x 300 mm
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Sony.co.uk · 14 May 2026
Highest Price
Quzo · 28 Apr 2026
No price changes recorded yet — we’ll show changes here as prices move.
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Sony K65XR90PU 2024 65" 4K Bravia 9 Mini LED Hdr Smart TV - Black?
How many stores sell Sony K65XR90PU 2024 65" 4K Bravia 9 Mini LED Hdr Smart TV - Black?
We compare prices from 7 different UK stores to help you find the best deal for Sony K65XR90PU 2024 65" 4K Bravia 9 Mini LED Hdr Smart TV - Black.
Does Sony K65XR90PU 2024 65" 4K Bravia 9 Mini LED Hdr Smart TV - Black come with free delivery?
Yes! 6 of our partner stores offer free delivery on Sony K65XR90PU 2024 65" 4K Bravia 9 Mini LED Hdr Smart TV - Black.
What is the price range for Sony K65XR90PU 2024 65" 4K Bravia 9 Mini LED Hdr Smart TV - Black?