Squire - SS50S SS50S Stronghold Solid Steel Padlock 50mm CEN4 HSQSS50S
Squire
Share
Best price incl. delivery
Free delivery included
Manomano.co.uk
Manomano.co.ukFree delivery
Go to store
3 stores
BrandSquire
EAN5012245003420
Compare prices
Manomano.co.uk
Best price
incl. delivery
Go to store
BP Tools UK
BP Tools UK
incl. delivery
Rapidonline.com
Rapidonline.com
About this product
General description The Squire SS50S Stronghold Solid Steel Padlock is a robust and reliable locking solution designed for both security and durability. With a compact design, this 50mm padlock features a 6-pin tumbler mechanism that offers up to 260,000 different key variations, ensuring enhanced security. It is suitable for various applications and is built to withstand harsh weather conditions. Technical specifications Body Width: 50.0mm Body Thickness: 26.0mm Shackle Diameter: 10.0mm Vertical Shackle Clearance: 16.0mm Horizontal Shackle Clearance: 22.0mm Security Rating: CEN 4 Key Type: Keyed Manufacturer Part Number: HSQSS50S Shackle Height: 26mm Other information Available with a 5-pin tumbler option Keyed alike and master keyed options available to order Supported by CRIMESTOPPERS Now available in customer-focused packaging: ‘@Work @Home @Leisure’
Price History (Last 30 Days)
Lowest Price Ever
Manomano.co.uk · 13 May 2026
Highest Price
Rapidonline.com · 5 May 2026
Recent Price Changes
Rapidonline.com·5 May
Frequently Asked Questions
What is the cheapest price for Squire - SS50S SS50S Stronghold Solid Steel Padlock 50mm CEN4 HSQSS50S?
How many stores sell Squire - SS50S SS50S Stronghold Solid Steel Padlock 50mm CEN4 HSQSS50S?
We compare prices from 3 different UK stores to help you find the best deal for Squire - SS50S SS50S Stronghold Solid Steel Padlock 50mm CEN4 HSQSS50S.
Does Squire - SS50S SS50S Stronghold Solid Steel Padlock 50mm CEN4 HSQSS50S come with free delivery?
Yes! 3 of our partner stores offer free delivery on Squire - SS50S SS50S Stronghold Solid Steel Padlock 50mm CEN4 HSQSS50S.
What is the price range for Squire - SS50S SS50S Stronghold Solid Steel Padlock 50mm CEN4 HSQSS50S?